top of page

הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?!

"הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?!" [במדבר, לב, ו]

אנו הח"מ - תלמידי ובוגרי תיכונים דתיים, ישיבות תיכוניות, אולפנות, ישיבות הסדר וישיבות גבוהות, מכינות ומדרשות - מוקירים את ערך התורה ולימודה ומכוחה של אותה תורה ומכוח ערבות ישראל אנו קוראים בשעה קשה זו לציבור החרד לדבר ה' לומר: הנני! 
מנבחרי הציבור, על כל גווניו וחלקיו, אנו דורשים שלא לפרוש מהציבור ולנקוט בנחרצות באמצעים הנדרשים על מנת לשנות באופן מהותי את המציאות הבלתי אפשרית, בלתי מוסרית, המהווה אפליה מקוממת בין דם לדם ואשר מנוגדת לתורתנו הקדושה, שבה הרוב המוחלט של בוגרי מערכת החינוך החרדית אינם לוקחים חלק בהגנת העם והארץ.
צבא ההגנה לישראל זקוק ללוחמים, ולא ניתן להגביר את הנטל על הציבור המשרת, בסדיר ובמילואים,  ובמקביל לחוקק פטור לרבבות. 
מכוח מסירות הנפש של הלוחמים והנופלים למען הגנת העם והארץ, אנו קוראים מכאן: לא עוד!

אל אחינו החרדים אל דבר ה'

כמי שמכירים ומוקירים עד מאד את ערך לימוד תורה ושותפים יחד אתכם בהכרת חשיבות לימוד התורה לקיום העם, אנו פונים אליכם בשם אותה תורה משותפת הקובעת שבמלחמת מצווה  "הכל יוצאים אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה" (משנה סוטה, ח, ז, ורמב"ם הלכות מלכים ז, ד), "ואפילו תלמידי חכמים צריכין ליבטל מלימודן" (קרן אורה, על מסכת סוטה, עמ' קפט).

כשם שבמצב של פיקוח נפש של ילד חולה אביו האברך מבטל מלימודו כדי להביאו לבית חולים, אזי במלחמת מצווה של "עזרת ישראל מיד צר" - שהינו מצב של פיקוח נפש כפשוטו של כלל עם ישראל - לא יכול האברך לבטל מלימודו?

וכי ניתן לעבור על האיסור "לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ" (ויקרא, יט, טז) ?

אחדות העם וערבות ישראל מחייבים את הציבור החרד לדבר ה' לומר: הנני!

Sky

אל הנהגת מדינת ישראל,

ראשית צמיחת גאולתנו, על כל גווניה וחלקיה.

המלחמה הקשה שנכפתה על עם ישראל ממחישה את הצורך הקיומי של צבא ההגנה לישראל בכוח אדם נוסף, והדבר ניכר מדרישת צה"ל להעלות, באופן משמעותי, את נטל השירות הצבאי על כלל המשרתים, בסדיר ובמילואים.

אנו מצויים בעת רצון היסטורית, בה הבנת הצורך והעוול המוסרי רב השנים מתגברת, ומכוחה הדרישה הנחרצת להגברה משמעותית של השוויון בחובת השירות הצבאי נשמעת מרוב מוחלט בעם, מכל מחנותיו, הנותנים יחד כתף במאמץ המלחמתי.
מכוח הסכמה רחבה זו בעם אנו קוראים לנבחרי הציבור, על כל גווניו וחלקיו: שלא להתעלם מדרישה מוסרית ותורנית צודקת זו; להוביל - בהדרגה, בשום שכל, ותוך יצירת מסגרות מתאימות -  להגברה משמעותית של השוויון בחובת השירות הצבאי; ולנקוט באמצעים הנדרשים - לרבות שלילת תקציבים, הטבות והנחות - על מנת שלא לאפשר עוד את קיום העוול הנ"ל.

הגיע הזמן שהנהגת מדינת ישראל, מכל גווניה וצדדיה, תתעלה מעל השיקולים הפוליטיים הצרים ותאמר את אשר מקובל על רוב מוחלט בעם מכל מחנותיו: עד כאן!

  

קול אחינו ואחיותינו הפצועים, בגוף ובנפש, וקול דמי אחינו ואחיותינו הגיבורים אשר חרפו נפשם על קדושת העם והארץ קורא אלינו מן האדמה כנגד העוול הנ"ל,
ומכוחו אנו זועקים:
לא עוד!

אין לכם מנדט! "למסמס" או לדחות דרישה נחרצת זו הנשמעת מרוב מוחלט בעם, מכל מחנותיו !


אין לכם מנדט! להגביר את הנטל על הציבור המשרת, בסדיר ובמילואים, ובו בזמן לפטור רבבות בחורי ישראל מחובת ההגנה על העם והארץ !

"חֲזַק וְנִתְחַזַּק בְּעַד עַמֵּנוּ וּבְעַד עָרֵי אֱלֹהֵינוּ וַה' יַעֲשֶׂה הַטּוֹב בְּעֵינָיו"

(שמואל ב', י', יב)

Western Wall

הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה
וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?!

גם אני מצטרפ/ת לקריאה

חותמים על העצומה

מובילי הרוח הציונית

חגי פרידלר

נשוי לדבורה, רופאת ילדים, ואב ל-4. גר בנחושה. בוגר ישיבת ההסדר בירוחם ומוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל. בעל משרד עו"ד עצמאי. פעיל חברתי בנושא קידום הסכמות רחבות. ממקימי מיזם "ברית 80/80".

תמונה1.jpg

מרק אביטבול

עולה מצרפת. נשוי לפסקל, אב ל-5 וסב לנכדים רבים. תושב ירושלים. בעל תואר ד"ר לפיזיקה מהאוניברסיטה העברית. יזם הייטק ונשיא קבוצת VISIONIX   העולמית העוסקת בתחום האלקטרו-אופטיקה.

תמונה3.png

הרב מיכאל אברהם

נשוי לדפנה ואב לשישה. ד"ר לפיזיקה עיונית. למד בכולל 'חזון איש' בבני ברק (במקביל ללימודיו האקדמאיים). ר"מ במכון הגבוה לתורה של אוניברסיטת בר אילן, ובעבר שימש כר"מ בישיבת ההסדר בירוחם.  עוסק בפילוסופיה, מדע והגות יהודית, ומחבר ספרים בנושאים אלו.

תמונה5.jpg

אפרת ליפשיץ

נשואה לעודד ואמא ל 4 מדהימים, תושבת נחושה. יוזמת ומקימת חמ"ל Jshield  -חמ"ל אזרחי למען כוחות הביטחון והמפונים. בוגרת שליחויות חינוכיות ומדיניות ברחבי העולם ומתעסקת בחינוך יהודי בתפוצות.

תמונה4.jpg

אהד וסטרייך

נשוי לתמר ואב לשלושה. גר בצור הדסה. בוגר ישיבת ההסדר בירוחם. ד"ר לפיזיקה. בוגר תכנית "אמירים – מדעי הטבע" של האוניברסיטה העברית.

תמונה7.jpg

אבי לביא

יליד 1971. אב ל 5 וסב לנכדה. אדריכל עצמאי באזור בית אל ובנימין. דור שני בבית אל (הורי, שיחיו, מגרעין מקימי בית אל). בוגר ישל"צ, וישיבות ההסדר אור עציון ובית אורות. פעיל חברתי.

תמונה6.png
רוח ציונית.jpg

© כל הזכויות שמורות לרוח הציונית 

bottom of page